Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

FI-chefen: Amorteringskraven har inte bitit på belåningsgraden

Nyheter
Publicerad: 2023-04-20 08:58
Ny generaldirektör för Finansinspektionen Daniel Barr. Foto: Tim Aro / SvD / TT /

Finansinspektionens nye generaldirektör tycker att amorteringskraven har haft liten betydelse för skuldsättningen hos hushållen. Han välkomnar därför ett annat verktyg för att ta ned belåningsgraden, uppger han i en intervju med Dagens Nyheter.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.