Mannen, som intygar att han numera är nykterist, förklarar de positiva utslagen med att han ätit chokladglass och haft utspilld spolarvätska i bakluckan innan de misslyckade startförsöken, vilket i sin tur måste ha haft inverkan på resultaten. Han har ett oundgängligt behov av bil i sitt arbete och likaså på fritiden då han bor väldigt avskilt.
Enligt Transportstyrelsen har mannen inte iakttagit kraven för att få inneha alkolås som alternativ till körkortsåterkallelse. Han har nämligen skrivit under en viljeförklaring enligt vilken han ska skölja munnen med vatten innan startförsök. Av instruktionerna till alkolåset framgår vidare att spolarvätska inte ska förvaras i bilens bagageutrymme. Dessa villkor har uppenbarligen inte följts och mannen har dessutom medgivit att han inte handhaft alkolåset korrekt.
Kammarrätten instämmer i denna bedömning och konstaterar att Transportstyrelsen haft fog för återkallelsen av den villkorliga körkortsåterkallelsen.