Fastigheten köptes för 500 000 kronor, men var enligt de värderingar som gjorts värd betydligt mer. Parterna gör gällande att fastigheten förvärvats på mycket förmånliga villkor och att försäljningen ska avräknas som förskott på arv. Köparen uppger för sin del att motparterna dragit sig ur affären och att hon köpt fastigheten för att hjälpa fadern att behålla den i släkten. Hon anser att fastigheten köpts till dess rätta värde och tillägger att hon behövt renovera den för att få den uthyrd.
Tingsrätten fann att värderingsmännen varit erfarna och haft god kunskap om området, men bedömde att det på grund av uppskjuten tillträdesdag inte visats att fastigheten var värd mer än 550 000 kronor. Tingsrätten fann att det tydligt framgått att fadern om han känt till övervärdet skulle önskat en avräkning. Domstolen fann att de överskjutande 50 000 kronorna skulle avräknas på arvslotten. Svea hovrätt fastställer domen.
Fastighetsförsäljning ska avräknas som förskott på arv
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Adacta Advokatbyrås malmökontor söker advokater och biträdande jurister
Adacta Advokatbyrå
Riksarkivet söker en kvalificerad verksjurist
Riksarkivet
Vi söker en vice stadsjurist/chef till allmänjuridiska enheten
Stockholms Stad
Event & nätverk