Hoppa till innehåll
Nyheter

Fast leasingkostnad blev rörlig – KO stämmer Den Norske Bank



Oslo 20181025. DNB har hovedkontor i Bjørvika i Oslo sentrum Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix / TT / kod 20520

Att leasa bil marknadsfördes som ett tryggt alternativ där nästan allt ingick till en fast månadskostnad. Men så kom räntehöjningarna.
Konsumentombudsmannen, KO, ansöker om stämning mot Den Norske Bank, DNB:s filial i Sverige. Saken gäller avtalsvillkor vid uthyrning, leasing, av bil.

De som tecknat leasingavtal där Den Norske Bank, DNB, är finansiär fick en obehaglig överraskning när räntorna började stiga. Det visade sig att den fasta månadskostnad som framhölls i marknadsföringen inte alls var fast.

Konsumentombudsmannen ansöker nu om stämning mot Den Norske Bank, DNB:s filial i Sverige. I stämningsansökan finns sex punkter där KO vill att Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företagets avtalsvillkor.

Det handlar bland annat om vilseledande villkor om rörlig månadshyra och oskäliga prisjusteringsklausuler. Företaget har, enligt KO, marknadsfört billeasing till fast pris som sedan visat sig vara ett rörligt pris.

Tvingades betala resterande månader

Om konsumenterna ville hoppa av när kostnaderna ökade möttes dessa av beskedet att det skulle kosta 40 procent av resterande obetalda leasingmånader. Eftersom leasingen löper på tre år kunde det röra sig om mycket stora belopp.

– En riktigt kalldusch. Säljargumentet var ju just tryggheten i att ha en fast månadskostnad. Och så plötsligt sticker kostnaderna i väg. Konsumentombudsmannen anser att banken använt både vilseledande och oskäliga avtalsvillkor, säger Pär Magnusson, processråd vid Konsumentombudsmannen, KO.

Totalt rör det sig om 30 000 leasingavtal. Många konsumenter har oväntat drabbats av kraftigt ökade kostnader. Enligt Konsumentverket har många vänt sig till Konsumentverket för att protestera. Sedan 2020 har myndighetens vägledning tagit emot ett 70-tal klagomål och frågor samt ett 50-tal anmälningar som rör DNB och leasingavtalen.

Villkoret

”Två bokstäver, f och n, i avtalet är det banken anger skulle visa att den fasta månadskostnaden inte alls är fast. Enligt DNB ska det tolkas som att månadskostnaden för närvarande är ett visst belopp, men att det inte är en fast kostnad”, skriver Konsumentverket.

– Helt obegripligt och djupt oseriöst. När hela marknadsföringen betonar tryggheten i att man får en fast månadskostnad så tycker banken att det räcker att skriva ”f n” för att friskriva sig från löftena, säger Pär Magnusson.

KO vill nu att Patent- och marknadsdomstolen prövar om banken använt vilseledande och oskäliga villkor.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons