På grund av sina speciella arbetsförhållanden riskerar sjöbefäl stora hälsoproblem. Därför har sjöbefäl sedan 1970-talet kunnat gå i pension vid 60 års ålder. I höstas sade Sjöfartens arbetsgivarförbund upp kollektivavtalet ITP-Sjö.
Arbetsgivarsidan föreslog att pensionsåldern skulle ändras till 62 år. Det gick Sjöbefälsförbundet och Sveriges fartygsbefälsförening inte med på. Istället utfärdades ett strejkvarsel till den 1 april.
Befälhavare, styrmän, tekniska chefer och övrigt maskinbefäl på åtta rederier, totalt 30 fartyg, berörs.
Enligt ett bud från medlarna ska den nya pensionsåldern vara 62 år men under en övergångsperiod på tre år kommer befäl som i dag är 58 och äldre få gå vid 60.
I dag, tisdag den 9 mars, ska parterna svara på medlarnas bud. Om man inte kommer överens riskeras alla svenska sjöbefäl att tas ut i strejk från skärtorsdagen, den 1 april.
Christer Lindvall på Sjöbefälsförbundet vill inte svara på frågor i nuläget. Först vill han träffa medlarna och delge förbundets svar. Men han kommenterar förslaget så här:
– Det bud vi fått är dock långt ifrån vad vi hade väntat oss. Vi vill behålla allt som det är. Den vettigaste lösningen är att redarna tar tillbaka sin uppsägning och vi bibehåller våra egensidigt betalade förmåner med vår avsättning av tre procent 1969. Om redarna gör detta drar vi tillbaka varslet.
Även avtalsrörelsen 1969, då ITP-Sjö infördes, fick genomföras med hjälp av medlare. Sjöbefälen sade sig då vara beredda att avstå lönehöjning för att få ett pensionssystem med rätt att gå i förtida pension.
Det beslutades att pensionssystemet skulle bekostas genom att befälskåren avstod från tre procent av det årets löneutrymme och där redarna garanterade utfästelsen om att finansiera planen.
Under den senaste femårsperioden diskuterat olika modeller för att se om man kunde finna en annan modell som kan medföra kostnadsbesparingar utan att grundtanken med rätten att gå i förtida pension förloras. Någon acceptabel lösning har dock inte hittats. I höstas sades alltså avtalet upp av Sjöfartens Arbetsgivarförbund.
Inte heller Lars Andersson, förbundsdirektör på Sjöfartens Arbetsgivareförbund vill uttala sig innan medlarna har fått förbundets svar, utan hänvisar till en debattartikel.
Enligt denna har kostnaden för ITP-Sjö legat på 50–75 miljoner kronor per år för medlemsrederierna under de senaste fem-sex åren.
”Kostnaden för ett fåtal förtidspensionerade befäl motsvarar därmed med råge den årliga löneökningskostnaden för hela befälskåren. Detta är ohållbart om svensk sjöfart skall ha en långsiktig konkurrenskraft i en oerhört tuff global marknad”, skriver Sjöfartens Arbetsgivarförbund.
Även Benkt Lundgren på Sjöbefälsförbundet hänvisar till en debattartikel, eftersom han, av ”anständighetsskäl”, inte vill svara på frågor.
I denna framförs att svenska befälskostnader totalt sett är mycket låga i jämförelse med flertalet övriga västerländska länder.
”Att avgifterna har blivit oförutsägbara är redarnas eget fel eftersom man valt att inte vårda den fond som ska bekosta tidigarepensioneringarna”, skriver Sjöbefälsförbundet.
Har inget nytt avtal träffats före den 1 april har befälsorganisationerna möjlighet att varsla om konflikt för att tvinga redarna att vidmakthålla pensionsavtalet.
De varslade konfliktåtgärderna träder i kraft den 1 april klockan 24 svensk tid. På det enskilda fartyget träder konfliktåtgärderna i kraft först när fartyget därefter lägger till i svensk hamn eller europeisk lastings-, lossnings- eller uppläggningshamn.
Här följer listan över de rederier och fartyg som berörs av strejkvarslet.
AB Eckerö
Birka Paradise (SIJW)
Eckerö (SBJU)
Finnlines
Finnclipper (SFZO)
Finnfellow (SBWA)
Finnsailor (SBHY)
Finneagle (SKUH)
Finnpartner (SKIH)
Finntrader (SKIJ)
Scandlines
Aurora af Helsingborg (SCQX)
Götaland (SEAU)
Skåne (SIEB)
Trelleborg (SIZM)
Stena Line
Stena Germanica (SKPZ)
Stena Scandinavica (SLYH)
Stena Danica (SKFH)
Stena Jutlandica (SEAN)
Stena Nautica (SGQU)
Stena Saga (SLVH)
Stena Carrier (SBFG)
Stena Freighter (SJRX)
Stena Scanrail (SLBM)
Tallink-Silja
Galaxy (SFZQ)
Silja Symphony (SCGB)
TT-Line
Nils Dacke (SFVP)
Peter Pan (SGUH)
Huckleberry Finn (SHLU)
Viking Line
Viking Cinderella (SEAI)
Viking XPRS (SBXN)
Rosella (SDEV)
Destination Gotland
Visby (SGPH)