Polisförbundet stämmer Polisen efter att myndigheten stängt av en anställd – utan att ange de direkta skälen för detta, något som Polistidningen var först att rapportera om.
I stämningsansökan pekar fackförbundet på att ”enbart förlust av säkerhetsklass inte kan utgöra sådana särskilda skäl som lagligen kan grunda en avstängning”.
I slutet av januari beslutade Polisen att stänga av en kvinnlig anställd och åberopade särskilda skäl enligt LAS. Enligt Polisförbundets jurist har myndigheten dock inte uppgivit några omständigheter till grund för de särskilda skäl som anförts i beslutet.
Avstängningen beror på att I stämningsansökan påpekar Polisförbundet att endast en förlust av säkerhetsklass inte kan utgöra sådana särskilda skäl ”som lagligen kan grunda en avstängning”. Något beslut om uppsägning av kvinnan har inte heller fattats, utan ärendet är just nu under handläggning hos personalansvarsnämnden som ska besluta om .
Polisförbundet yrkar därför att Arbetsdomstolen ska upphäva avstängningsbeslutet och förplikta Polisen att betala ett skadestånd på 100 000 kronor till den avstängda kvinnan.