Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Evenemangsstöd upp till 17,5 miljoner delas ut till drabbade arrangörer



Konsert i Globen i Stockholm. Foto Maja Suslin / TT kod 10300

Nu kan arrangörer och underleverantörer få upp till 17,5 miljoner i stöd om ett evenemang måste ställas in eller kraftigt begränsas på grund av pandemin.
– Tanken är att arrangörer ska våga planera för evenemang trots rådande osäkerhet kring restriktioner, säger Eva Bodén, verksamhetsutvecklare på Skatteverket.

Regeringen fattade beslut om det nya evenemangsstödet 15 juli i år. Skatteverket har fått uppdraget att hantera ansökningar och betala ut stödet.

Evenemang riktat mot minst 250 personer

För att få stöd krävs att evenemanget skulle ägt rum mellan 1 juni och 31 december 2021 och att det riktar sig till minst 250 personer. Både arrangörer och underleverantörer kan söka stöd. Det är även möjligt att ansöka om förhandsbesked.

– På så sätt vet arrangörer att evenemanget uppfyller kraven för att kunna få stöd redan under planeringen, säger Eva Bodén.

Maxbelopp om 17,5 miljoner kronor

Stödet vänder sig till de flesta typer av evenemang, med undantag för sådana som till största delen ingår i idrottsrörelsens ordinarie tränings- eller tävlingsverksamhet. Stödet uppgår till 70 procent av de kostnader som inte täcks av intäkter eller andra stöd. Maxbeloppet är 17,5 miljoner kronor.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons