SBB meddelar att bolagets CFO och vice vd Eva-Lotta Stridh slutar på SBB. Det framgår av ett pressmeddelande under fredagskvällen.
Det krisdrabbade Samhällsbyggnadsbolaget i Norden meddelade under fredagskvällen att CFO och Vice VD Eva-Lotta Stridh väljer att avsluta sin tjänst. Eva-Lotta Stridh har varit CFO för SBB sedan 2016 och kommer att kvarstå i sin roll under sin uppsägningstid om tre månader.
– Eva-Lotta har spelat en oumbärlig roll i att bygga upp SBB från grunden till Nordens ledade fastighetsbolag inom social infrastruktur och jag vill önska henne lycka till i framtiden. Att hon fortsätter arbeta under sin uppsägningstid ger oss kontinuitet under rekryteringsprocessen, säger Leiv Synnes, vd SBB.
Bolaget uppger att rekryteringsprocessen av en ny CFO inleds omgående.
Hårt drabbat
SBB har drabbats hårt av inflation och stigande räntor.
SBBs ledning har på olika sätt försökt rädda bolaget dels genom försäljningar och genom att ta in nya pengar. SBB har bland annat under året sålt 19 miljoner aktier i byggbolaget JM för runt 2,8 miljarder kronor, vilket motsvarade cirka 29,5 procent av aktierna och rösterna i JM.
Kreditvärderingsbolaget S&P sänkte i början av året SBB:s kreditbetyg till skräpnivå, vilket gjorde att räntekostnaderna ökat märkbart för bolaget. Även ratinginstitutet Fitch har sänkt betyget på SBB till skräpstatus, från BB- till BBB+, med negativa utsikter.
Förlust under andra kvartalet
SBB:s styrelse har även meddelat att bolaget är till salu, helt eller i delar.
I mitten av juli rediovisade SBB en förlust före skatt på 11,1 miljarder kronor för årets andra kvartal. Drygt hälften handlade om nedskrivningar av värdet på fastigheter. Förlusten på 11,1 miljarder kan jämföras med förlusten på 2,6 miljarder kronor ett år tidigare.