EU-kommissionen väckte i EU-domstolen en så kallad fördragsbrottstalan mot Sverige för underlåtenhet att uppfylla sina skyldigheter enligt direktivet om ett gemensamt system för mervärdesskatt.
Målet gäller så kallad gruppregistrering för mervärdesskatt som gör att ett bolag som är hemmahörande i samma koncern och land inte behöver betala moms på sina interna transaktioner.
Kommissionen har ifrågasatt om ett medlemsland – som Sverige har gjort – kan begränsa möjligheten till gruppregistrering till att endast gälla finansierings- och försäkringssektorn.
Sverige har bland annat hävdat att systemet är förenligt med principerna om likabehandling och skatteneutralitet och att begränsningen har införts för att det ska vara möjligt med konkurrens med internationella aktörer samt eftersom finans- och försäkringssektorn har strängare regler och mer strikt tillsyn än andra sektorer.
EU:s generaladvokat lämnar dock nu förslag till avgörande och går där på kommissionens linje. Med hänvisning till kravet på en sammanhängande och enhetlig tolkning av unionens momslagstiftning är det, enligt generaladvokaten, inte motiverat att begränsa den beskattningsbara ställningen utifrån vilken sektor verksamheten bedrivs i.
Olika mål inom en viss sektor borde dessutom beaktas inom de specifika momsregler som gäller för den sektorn – men faktorerna ska inte inverka på definitionen av beskattningsbara personer.
Foto: Scanpix