Enligt datorsäkerhetsföretaget Norton kan internetbedrägerier och annan cyberbrottslighet omsätta över 2 000 miljarder kronor per år. För att försöka minska andelen cyberbrott i Europa vill EU nu enligt Malmström samla några av ”de skarpaste hjärnorna” i det nya centret.
På polismyndigheten Europoli Haag i Nederländerna jobbar redan en grupp poliser med att bekämpa brottslighet på internet. Vid årsskiftet får de i och med det nya centret ett 30-tal nya kollegor.
Poliserna vid det nya europeiska cyberbrott-centret kommer bland annat att leda stora utredningar om gränsöverskridande nätbaserad brottslighet. Även arbeta med utbildning och kunskapsbyggande i syfte att stärka Europas skydd mot internetbedrägerier och andra cyberbrott.