EQT är ny storägare i Storytel. Riskkapitalbolagets Joakim Rubin väljs in i Storytels styrelse som representant för EQT Public Value, som nyligen förvärvat 6,6 miljoner aktier i Storytel, vilket motsvarar nära 10 procent av aktiestocken.
Storytel uppger att Rustan Panday, efter elva år som styrelseordförande i Storytel Group, valt att kliva av ordförandeuppdraget och istället fortsätta stödja utvecklingen av Storytel som styrelseledamot.
Ny styrelseordförande
Storytels valberedning föreslår Stefan Blom till ny styrelseordförande och Joakim Rubin som styrelseledamot och representant för EQT i styrelsen.
”Stefan Bloms långa erfarenhet från ledande positioner på Spotify är precis den bakgrund som valberedningen sökt i arbetet att föreslå en ny ordförande för att stödja Storytel AB:s fortsatta framgång och expansion”, skriver Storytel i ett pressmeddelande.
Därutöver föreslås Joakim Rubin väljas in som styrelseledamot och representant för EQT Public Value, som nyligen förvärvat 6,6 miljoner aktier i Storytel AB, vilket motsvarar nära 10 procent av aktiestocken.
Lämnar över stafettpinnen
Även styrelseledamot Nils Janse har meddelat valberedningen att han frånträder styrelsen i samband med den extra bolagsstämman.
Rustan Panday, styrelseordförande i Storytel AB:
– Efter elva fantastiska år som styrelseordförande lämnar jag med glädje över stafettpinnen till Stefan Blom och välkomnar EQT som ny storägare. Jag har alltid satt en ära i att rekrytera högkvalificerade personer till Storytel och det känns därför som helt rätt läge att rotera uppdrag inom styrelsen så att dess resurser används på bästa sätt. Jag ser fram mot att fortsätta min resa med bolaget som styrelseledamot.