Tanken är att motionen ska kunna läggas upp på en central webbplats. Får den stöd av en procent av de röstberättigade ska den behandlas på samma sätt som förslagen från de folkvalda.
”Makten har förflyttats”
I en debattartikel på Dagens Nyheter beskriver utredarna Olle Wästberg och Daniel Lindvall hur mycket av politikutvecklingen har flyttat från folkrörelse och partier till intresseorganisationer, tankesmedjor och PR-byråer.
”Risken är att enskilda får sämre möjligheter att delta eller bli representerade i politiken och att påverkan i högre grad blir en fråga om resurser.”
Författarna skriver att ett ytterligare skäl för fler möjligheter till direktpåverkan mellan valen är att Sverige, jämfört med andra demokratier, har ovanligt långt mellan val.
”Enligt en SOM-undersökning tycker sig endast 15 procent av medborgarna kunna påverka beslut på nationell nivå mellan valen. Samtidigt har de politiska partiernas försvagats, förlorat cirka en miljon medlemmar sedan 1980-talet och blivit mer av eliter.”
I en intervju i Ekot ifrågasätts hur en enskild person ska kunna lyckas samla en procent av alla röstberättigade för en viss fråga.
– Visst kan det vara så att intresseorganisationerna använder sig av det här men samtidigt innebär det här en motvikt till intresseorganisationer och till organiserade intressen genom att enskilda kan lägga en motion och söka stöd för det och man själv kan gå in och se om det finns något intressant att skriva under, säger Olle Wästberg.
Kritiska mot dagens partistöd
Demokratiutredningen vill också att partistödet ska ses över så att pengarna verkligen används på ett sätt som bidrar till lokal representation och aktivitet.
”Den svenska politiken har centraliserats. Det märks bland annat genom att det kommunala partistödet och ledamotsstödet i riksdagen i hög grad slussas till de centrala partiorganisationerna.”
Foto: Jessica Gow/TT