Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Eniros vd Magdalena Bonde lämnar sin post



Efter två år som vd och tre år som styrelseledamot för Eniro lämnar Magdalena Bonde posten som vd och koncernchef.

Sökbolaget Eniro meddelade sent under söndagskvällen att vd och koncernchef Magdalena Bonde meddelat styrelsen att hon lämnar sin post för ”en ny vd som ska ta bolaget in i nästa fas”.

Rätt tillfälle att tillsätta ny vd

– Jag tillsammans med alla på Eniro har arbetat väldigt hårt för att ta bolaget till den plats det är på idag. Min bedömning är att det nu är rätt tillfälle att tillsätta en ny vd som med förnyad kraft och energi tar vid och fortsätter arbetet framåt, säger Magdalena Bonde och fortsätter;

– Jag är nöjd med vad vi åstadkommit under den här tiden. Vi har tagit stora viktiga steg för att fortsätta bygga vidare på de fantastiska tillgångar som Enirokoncernen har. Vi har framför allt flyttat oss framåt i vår digitaliseringsagenda. Vi har stöpt om produktportföljen mot en SaaS modell, digitaliserat kundsanskaffningen och har investerar i vår kundportal Mitt Eniro.

Söker efterträdare

Arne Myhrman, styrelsens ordförande kommenterar;

– Magdalena Bonde har haft en betydande roll som VD och lett företaget genom avgörande transformationer för att stärka bolaget både verksamhetsmässigt men även finansiellt”.

Styrelsen påbörjar nu arbetet med att finna en efterträdare. Magdalena Bonde kvarstår som VD tills en efterträdare är på plats, dock längst till och med den 17 september 2021.

Eniro har en årlig omsättning på cirka 900 miljoner kronor och cirka 600 anställda med huvudkontor i Stockholm. 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons