Det var två veckor sedan tre män, varav en av männen har en central roll på Stockholmsbörsen, häktades. Samtliga är på sannolika skäl misstänkta för grovt insiderbrott. Nu får en av dem lämna häktet. Det framgår av ett häktningsbeslut från Stockholms tingsrätt.
Det var för drygt två veckor sedan som Ekobrottsmyndigheten gjorde en husrannsakan hos Nasdaq Stockholm. I samband med husrannsakan anhölls även tre män vid 06-tiden i sina hem. En fjärde anhölls med släpptes senare.
De tre anhållna, häktades senare på sannolika skäl misstänkta för insiderbrott. Två männen misstänks för tre grova insiderbrott medan en av dem misstänks för två grova insiderbrott.
En av de misstänkta männen har en central roll på Stockholmsbörsen där han har arbetat länge. Han och en 49-årig man är fortsatt häktade i målet och åtal väntas senast den 29 september.
Fått lämna häktet
Den tredje av de misstänkta, en 66-årig man, har nu fått lämna häktet, enligt ett häktningsbeslut från Stockholms tingsrätt. Han är dock fortsatt misstänkt för tre fall av grovt insiderbrott mellan den 26 oktober 2021 och maj 2022.
Samtliga har suttit häktade på Kronoberg med följande restriktioner : Gemensam vistelse, ta emot besök, elektronisk kommunikation, försändelser (brev mm).
Har läckt insiderinformation
Kammaråklagare Pontus Hamilton berättar för Expressen att den anställde på Nasdaq, begärs häktad i ytterligare två veckor. Han är inte misstänkt för att han handlat själv.
– Han har fört vidare information till andra. Misstaken gäller att han har fört vidare uppgifter som han fått genom sitt arbete. Uppgifter som han fått genom sin befattning.
Enligt Expressen har misstankarna förstärkts mot de inblandade. Enligt åklagaren har också fler brottsmisstankar tillkommit mot alla tre. Det rör sig om nya tillfällen.
I skrivande stund har inget beslut om att den tredje mannen ska släppas registrerats i tingsrättens dagboksblad.