Det är inte rimligt med årslånga bindnings- och uppsägningstider för ditt rörliga elavtal. Tre månader är max, slår domstolen fast i två domar mot Eskilstuna Energi och Sundsvalls Energi.
Konsumentombudsmannen, KO, tog elbolagen Eskilstuna Energi och Sundsvalls Energi till Patent- och marknadsdomstolen för att få de långa bindnings- respektive uppsägningstiderna för elabonnemang med rörligt elpris prövat.
Små rabatter
Bolagen erbjöd konsumenterna rabatter om de valde de längre avtalstiderna, men domstolen konstaterar att beloppen var mycket små och inte alls kunde väga upp nackdelarna med den långa bindningstiden respektive uppsägningstiden. En nackdel är att konsumenten blir låst vid ett abonnemang även om priset skulle gå upp eller om man till exempel ska flytta.
– Det är lätt att tro att en rabatt är något bra, men det är svårt för konsumenterna att ställa rabatten i relation till långa bindnings- och uppsägningstider, speciellt när det gäller elavtal med rörligt pris. Det är positivt att domstolen nu har begränsat möjligheten att binda konsumenterna under lång tid, säger Johanna Nyblom, processråd vid KO.
Vite om 1 miljon kronor
De båda bolagen förbjuds nu att använda de långa tiderna för bindningstid respektive uppsägningstid. Om de skulle bryta mot förbudet framöver kan de komma att dömas till ett vite på vardera en miljon kronor.
Om Eskilstuna Energi och Sundsvall Energi fskulle bryta mot förbudet framöver kan de dömas att betala vite om 1 miljon kronor.
Eskilstuna Energi tvingas även ersätta KO för dess rättegångskostnader om 55 500 kronor och Sundsvall Energi ska ersätta Ko med 56 000 kronor.