Domstolen uttalar att medlemsstater vid parallellimport av växtskyddsmedel får tillämpa förenklat förfarande för godkännande av försäljning, om importen görs av jordbrukare för användning i det egna jordbruket. Godkännandet får inte göras beroende av att jordbrukaren märker växtskyddsmedlet såsom eget varumärke. Medlemsstaten får heller inte ta ut avgifter för godkännande utöver de kostnader som förorsakas av kontrollen eller nödvändiga administrativa åtgärder. Kostnaderna får beräknas schablonmässigt under förutsättning att proportionalitetsprincipen iakttas.
EG-domstolen preciserar regler om parallellimport av växtskyddsmedel
Event & nätverk
Lediga jobb
Familjens Jurist i Stockholm/Vasastan söker Jurist med processvana
Familjens Jurist
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna