Justitieombudsmannen ska granska Åklagarmyndighetens hantering av uppgifter i det mål där namnen på den uppmärksammade ”Swish-listan” låg omaskade i förundersökningsprotokollet.
Detta efter att ha mottagit en rad klagomål.
– Jag vill undersöka vilka överväganden som åklagaren gjorde och om grundläggande fri- och rättigheter respekterades, säger JO Per Lennerbrant i ett pressmeddelanade.
Det var i somras som flera medier publicerade uppgifter hämtade från en så kallad ”Swish-lista” med namn på personer som påstods ha köpt narkotika. Uppgifterna kom från en förundersökning i ett mål om grovt narkotikabrott där listan fanns – i omaskerat skick.
JO granskar
Detta ledde till en rad JO-anmälningar mot Åklagarmyndigheten – och nu väljer JO att inleda en granskning av åklagarnas agerande.
– Efter att flera klagomål kommit in till JO tar jag nu initiativ till att i ett särskilt ärende granska Åklagarmyndighetens hantering av uppgifterna. När förundersökningsprotokollet blev offentligt fick listan stor spridning och uppmärksamhet. Jag vill undersöka vilka överväganden som åklagaren gjorde och om grundläggande fri- och rättigheter respekterades, säger JO Per Lennerbrant i pressmeddelandet.