Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Efter regeringens bakslag med ”solskatten” – nytt lagförslag på Lagrådets bord



Foto: Fredrik Sandberg/TT
Ladda ner handlingar

 

Förra sommarens solskatt blev ett bakslag för regeringen och finansminister Magdalena Andersson (S) medgav att det var tidspress som gjorde att det blev som det blev.

Skattesmäll för solpaneler
Skatten infördes till följd av att regeringen bedömde att EU-regler om statsstöd krävde det. Men skatten gjorde att till exempel bostadsbolag som ville ha solpaneler för att producera el för eget bruk kunde drabbas av en skattesmäll.

Privatpersoner har däremot inte berörts alls av skatten.

0,5 öre/kWh lägsta skatt
Regeringen backade dock och Lagrådet ska nu granska förslaget om att sänka solskatten från 29,5 till 0,5 öre/kWh.

Sänkningen gäller ”aktörer som framställer och förbrukar förnybar el på samma ställe men där elen inte omfattas av dagens undantag från skatteplikt”.

Gäller mindre anläggningar
Förslaget gäller alltså dem som har flera mindre anläggningar som tillsammans uppgår till 255 kW eller mer. ”Förslaget innebär lägsta möjliga skatt till minsta möjliga risk”, skriver regeringen.

Ändringen föreslås träda i kraft redan den 1 juli.

Regeringen uppger också att man kommer att kontakta EU-kommissionen för att helt ta bort skatten.

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons