Nu lägger regeringen fram en proposition till riksdagen innehållande förslag om skärpta minimistraff för tolv brott som möjliggör skjutningar och sprängningar.
Det handlar bland annat om grova vapenbrott, grova fall av brott mot tillståndsplikten av och grov vapensmuggling.
Lagändringarna föreslås träda ikraft den 1 januari nästa år.
Regeringen har tidigare aviserat att man vill skärpa straffen för 12 olika brott som ”möjliggör sprängningar och skjutningar”.
Det handlar om grova respektive synnerligen grova former av vapenbrott, brott mot tillståndsplikten för explosiva varor, grov vapensmuggling, och smuggling av explosiva varor.
I lagrådsremissen föreslogs att straffskalorna för grovt brott skärps från fängelse i lägst två år och högst fem år till fängelse i lägst fyra år och högst sju år. Samtidigt ska straffskalorna för synnerligen grovt brott skärpas från fängelse i lägst fyra år och högst sju år till fängelse i lägst sex år och högst tio år. Dessutom ska maximistraffen för normalgradsbrott skärpas från fängelse i tre år till fängelse i fem år.
Vill se snabb ändring
Nu har förslaget passerat Lagrådet och regeringen lägger därför fram en propostition till riksdagen med förhoppningen om att lagändringarna ska kunna träda ikraft redan vid årsskiftet.
– Regeringen går nu fram med tolv straffskärpningar för brott som möjliggör skjutningar och sprängningar. Detta slår direkt mot gängens grova våld, och innebär att vi i många fall kan skydda samhället från dessa personer dubbelt så länge. Mot bakgrund av den allvarliga samhällsutvecklingen ser vi till att detta kommer på plats redan den 1 januari 2024, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande.