Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Domstolsverkets generaldirektör Barbro Thorblad slutar efter över 40 år inom Sveriges Domstolar



Barbro Thorblad

 

I juni 2008 efterträdde Barbro Thorblad Thomas Rolén som generaldirektör och chef för Domstolsverket.

När Thorblad fick förfrågan om att bli chef för Domstolsverket hade hon arbetat inom Sveriges Domstolar i 36 år.

Hon kom närmast från arbetet som lagman vid Malmö tingsrätt men har tidigare också varit bland annat lagman i Hovrätten för Västra Sverige samt chefsrådman i Göteborgs tingsrätt.

De flesta myndighetschefer anställs för en bestämd tid. Normalt är den första anställningsperioden sex år vilket också är fallet för Thorblad. Hennes förordnande löper ut i juni 2014 och i samband med det går hon också i pension. 

Regeringen söker därför nu hennes efterträdare. Av annonsen framgår att regeringen anställer myndighetschefer och beslutar om deras anställningsvillkor. Lönen är individuell och bestäms mot bakgrund av de krav som ställs på befattningen och chefens kvalifikationer och erfarenheter. Som huvudregel gäller sekretess i anställningsärendet för uppgift om enskild kandidats identitet.

Den som efterträder Barbro Thorblad ska enligt regeringen dels ha en akademisk examen i juridik men också erfarenhet av att leda en större organisation samt dokumenterat goda chefs- och ledaregenskaper.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons