Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Domstolsverkets chef vill se en särskild tillsynsmyndighet för Polisen och Säpo

Nyheter
Publicerad: 2015-06-11 14:48
Martin Holmgren – ny generaldirektör för Domstolsverket

Det behövs en mer reguljär tillsyn av Polismyndig-heten, Säkerhetspolisen och Kriminalvården - därför måste en ny myndighet bildas. Det anser den parlamentariska polisorganisationskommittén som idag lämnar över betänkandet till ­inrikes-minister Anders Ygeman. 


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.