Hoppa till innehåll
Nyheter

DO: Vd utsatte kvinna för sexuella trakasserier



Genrebild. Foto: Janerik Henriksson / TT

En vd på ett bolag skickade sexuella meddelanden och bilder till en anställd kvinna.
Diskrimineringsombudsmannen, DO, kräver nu att bolaget ska betala 100 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.

DO skriver i ett pressmeddelande att de gör bedömningen att vd:n måste ha förstått att handlingarna varit oönskade.

–Det rör sig om flera sexuellt explicita meddelanden och andra oönskade handlingar som vd:n utsatt kvinnan för. Att detta pågått under en längre period och av någon hon, genom sin anställning, stod i beroendeställning till gör händelserna särskilt allvarliga, säger Sandra Danowsky, jurist på DO:s processenhet.

Hot om stämning

Bolaget har nu på sig till den 11 juni att ta ställning till DO:s begäran. Om bolaget motsätter sig betalningen kan DO komma att lämna in stämningsansökan till Arbetsdomstolen.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons