Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

DO granskar landstingens arbete för jämställda löner – ”en illusion att lönegapet minskar”



Peter Tai Christensen


Enligt Diskrimineringsombudsmannen, DO, är landstingen den sektor som har störst löneskillnader mellan kvinnor och män. Statistik från Medlingsintitutet visar att en landstingsanställd kvinna tjänar i genomsnitt 75 procent av vad en landstingsanställd man gör.

– Löneskillnader kan många gånger bero på att traditionellt kvinnodominerade yrken värderas lägre än yrken som domineras av män, säger Peter Tai Christensen.

Löneskillnaderna mellan kvinnor och män är som störst i kvalificerade yrken och enligt DO visar en ny, ännu ej utgiven, studie från Stockholms universitet att det inte har skett några förändringar de senaste trettio åren. 

– Det finns en illusion om att lönegapet mellan kvinnor och män minskar på alla områden. Genom granskningen hoppas vi kunna sätta fokus på löneskillnader som fortfarande råder inom högkvalificerade yrken som exempelvis läkaryrket, säger Tai Christensen.

Enligt diskrimineringslagen ska arbetsgivare kartlägga, analysera och rätta till löneskillnaderna mellan kvinnor och män som har lika eller likvärdiga yrken vart tredje år. 

Som en del i ett regeringsuppdrag att göra en större och mer sammanhållen tillsyn av arbetsgivares arbete med lönekartläggning har DO nu inlett en granskning av landsting och landstingsägda bolag. Granskningen omfattar närmare 200 000 arbetstagare inom olika yrken såsom läkare, psykologer, sköterskor och sjukgymnaster.


 

 

 

Foto: TT

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons