DO: Anställd utsattes för sexuella trakasserier på bilfirma

En kvinna utsattes för sexuella trakasserier av platschefen på hennes arbetsplats. Trots att bolaget, så fort man fick kännedom om detta, genomförde utredningar och omplacerade platschefen slår DO fast att bolaget överträtt diskrimineringsförbudet. Detta då platschefen haft en arbetsledande ställning och bolaget varit ansvariga för dennes handlande.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.