Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Dior kan blockera lågprisförsäljning av parfym med ”aura av lyx”



Begäran om förhandsavgörande har framställts i ett mål mellan lågpriskedjan Copad och Christian Dior samt Société industrielle lingerie (SIL) . Målet rör SIL:s försäljning av varor försedda med varumärket Christian Dior till lågpriskedjan Copad i strid med en bestämmelse i ett licensavtal mellan SIL och Dior.


Enligt en bestämmelse i avtalet  får licenstagaren av hänsyn till varumärkets renommé inte får sälja varor försedda med det aktuella varumärket till lågprisförsäljare.

EG-domstolen anser att EG-rätten ska tolkas på så sätt att en varumärkesinnehavare kan åberopa varumärkesrätt gentemot en licenstagare som överträder en licensbestämmelse som innehåller ett förbud mot försäljning till lågprisförsäljare.

Detta gäller dock enbart under förutsättning att det fastställs att överträdelsen är till skada för den dragningskraft och prestigefyllda framtoning som ger den aktuella parfymen en ”aura av lyx”.

Vidare förklarar domstolen att när varor som är försedda med varumärket förs ut på marknaden av en licenstagare i strid med en bestämmelse i licensavtalet ska varorna anses ha förts ut på marknaden utan varumärkesinnehavarens samtycke.

Källa: Blendow Lexnova
Bild: ..colb.. / Flickr

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons