Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

DI granskar elektroniska betallösningar – ”viktigt att se hur personuppgifter hanteras”



 

Enligt Datainspektionen sker allt fler köp och betalningar  idag elektroniskt, både via datorer och mobiltelefoner.

Det finns många nya aktörer som förmedlar elektroniska betalningar mellan handlare och deras kunder och de tekniska lösningarna för betalningar varierar.

Vissa lösningar förutsätter att kunden laddar ner en app till sin mobiltelefon medan andra kan användas direkt i en webbläsare. I samtliga fall medför användningen av tjänsterna att kunderna delar med sig av sina personuppgifter.

– Med tanke på den snabba utvecklingen på området och att det handlar om en relativt ny företeelse är det viktigt för Datainspektionen att granska hur personuppgifter hanteras i elektroniska betallösningar som riktar sig till konsumenter, säger Ulrika Bergström, som leder det projekt som myndigheten nu drar igång.

Inom ramen för projektet kommer DI att granska de två mobilapparna Seqr och Wywallet. Dessutom kommer betalningsförmedlingstjänsten Trustly och olika betaltjänster från Klarna att granskas.

– Det vi kommer att granska är vilka uppgifter som samlas in om de som använder tjänsterna och hur dessa uppgifter används. Däremot kommer vi inte att undersöka säkerheten för själva betalningarna.

Projektet beräknas vara slutfört i mars nästa år.

 

 

Foto: TT

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons