Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

De 10 mest omskrivna byråerna


Peter Johansson red@dagensjuridik.se

För sjätte året i rad presenterar Legally yours undersökningen Mediebarometern. Där redovisas vi vilka jurister – och vilka advokatbyråer – som har synts mest i medierna under det gångna året.  Undersökningen är gjord tillsammans med nyhetsbevakningsföretaget Updatum.
– Sammanlagt  har 60 0000 svenska och internationella nyhetsmedier på
internet analyserats, säger Updatums vd Morten Rynning.
Undersökningen visar att Vinge nämns i 450 artiklar under 2008. Mannheimer Swartling är tvåa med 445.
– Vi har jobbat med en stor mängd transaktioner under året, till exempel all juridik i samband med omstruktureringen av apoteksmarknaden och utförsäljningen av Vin & Sprit, säger Vinges kommunikationschef Boo Ehlin.
– Dessutom har vi aktivt jobbat med att informera om de affärer vi har jobbat med.
Jämfört med förra årets undersökning så har mängden träffar mer än dubblerats. Då samlade 2007 års mest omskrivna byrå, Lindahl, 215 träffar.

De mest omskrivna byråerna under 2008:

1. Vinge   450
2. Mannheimer Swartling   445
3. Linklaters  392
4. Lindahl  272
5. Setterwalls  177
6. Delphi 173
7. Cederquist  155 
8. Glimstedt  154 
9. DLA Nordic 150
10. Roschier 145

Läs mer om Mediebarometern i det kommande numret av Legally yours

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons