Förslagen, som läggs fram i betänkandet ”Fritid på egna villkor”, syftat till att komma åt bidragsfusk. Enligt Datainspektionen har utredningen inte analyserat registreringens effekterna för de enskildas integritet.
– Det är fråga om stora register över människors fritidsintressen och hur de spenderar sin fritid. I vissa fall kommer även känsliga personuppgifter som rör hälsa eller avslöjar politiska åsikter att registreras, säger Datainspektionens generaldirektör Göran Gräslund.
Datainspektionen anser också att förslaget saknar en utredning av alternativa sätt att komma åt bidragsfusket.
– Vi förstår att det finns ett behov av att införa ett kontrollsystem för att förhindra att bidrag delas ut till organisationer som fuskar med deltagarrapporteringen men den bristande analysen av hur den personliga integriteten påverkas gör att vi säger nej till förslaget i dess nuvarande form, säger Göran Gräslund.
Fredrik Olsson
fredrik.olsson@dagensjuridik.se
Datainspektionen sågar ungdomsregister
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Lediga jobb
Processråd – senior processjurist till Konsumentombudsmannen
Konsumentverket
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
JO söker rättssakkunniga
JO