Enligt de nuvarande reglerna har föräldrar till barn födda utomlands rätt till fullt antal dagar med föräldrapenning – oavsett vilken ålder barnet har när man kommer till Sverige.
För barn födda utomlands tilldelas alltså föräldrapenningdagarna retroaktivt som att barnet vore nyfött.
Tar bort ”överkompensationen”
Regeringens lagförslag i föräldraförsäkringsutredningens delbetänkande går nu ut på remiss.
– Förslagen som nu går på remiss handlar om att ta bort överkompensationen, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.
Socialt isolerade
Kritikerna har bland annat pekat på att nyanlända mammor riskerar att hamna en kvinno- och fattigdomsfälla på grund av föräldrapenningen. Även barnen kan bli socialt isolerade.
Ett syfte med begränsningen är enligt regeringen att ”förkorta tiden för etablering på arbetsmarknaden”, det vill säga se till att föräldrarna inte fastnar hemma.
Flera utredningar har också pekat på att uttag av föräldrapenning för äldre barn gör det svårare för nyanlända kvinnor att delta i SFI-undervisning och försenar deras etablering på arbetsmarknaden.
Svenskaundervisning hemma
Samtidigt remitteras regeringskansliets egna förslag för att förändringarna ska omfatta en större grupp.
Man aviserar även en satsning på ”underlättad etablering” med svenskundervisning för utländska föräldrar som är hemma med barn. Stödet ska gå till kommuner och frivilligorganisationer.