Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Därför håller inte indiciekedjan – djupt oenig hovrätt river upp morddom på 18 år

Nyheter
Publicerad: 2014-10-28 13:36
Foto: DJ

De två männen dömdes av tingsrätten till 18 års fängelse för mord - en dom som baserade sig på indiciebevisning. En oenig hovrätt konstaterar nu att bevisningen i och för sig är besvärande för männen men att den inte räcker för en fällande dom. Männen frias därför.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.