Redan i våras hade Martin Wallin bestämt sig för att lämna Linklaters. Han var chef för den processrättsliga avdelningen och kände att byråns strategi inte passade just den verksamheten.
– För mig var det att naturligt beslut att lämna Linklaters, säger Martin Wallin.
– På senare år har jag fått fler och fler skiljemannaförordnanden, den typen av uppdrag passar inte in i Linklaters internationella strategi. Byrån åtar sig enbart de stora globala uppdragen, jag har valt att jobba lite bredare än så.
Under sommaren säger han sig ha tagit ställning till ett antal erbjudande från andra byråer. En av dem var finska Hannes Snellman, en annan var Setterwalls. I början av september skickade den svenska byrån ut ett pressmeddelande om att Martin Wallin skulle ansluta.
– Vid den tiden var inte erbjudandet från Hannes Snellman tillräckligt konkret. Det var oklart hur stor deras satsning på Stockholm skulle vara, om det skulle bli av eller vilka personer jag i så fall skulle jobba med. Därför valde jag Setterwalls, som jag fortfarande tycker är en väldigt bra byrå.
Sedan värvades Setterwallsdelägarna Sören Lindström, Richard Åkerman och Jan Jensen till Hannes Snellman.
– De var några av dem jag haft mest kontakt med i min dialog med byrån och var avgörande för mitt beslut att välja Setterwalls. Hannes Snellman skulle få en stark konstellation med människor som jag tor väldigt starkt på, både yrkesmässigt och socialt. Det förändrade saken.
Dessutom gjorde den finska byrån klart med Vinges Fredrik von Baumgarten och Sara Mindus.
– När Hannes Snellman väl hade bestämt sig för att satsa så gick det väldigt fort, konstaterar Martin Wallin.
I onsdags gjorde han sin första arbetsdag på Hannes Snellman. Tanken är att man ska vara ett 20-tal jurister vid årsskiftet.
– Vi har fått enormt många positiva reaktioner, både från klienter och konkurrenter!
Därför bytte han byrå två gånger
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lediga jobb
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
LO-TCO Rättsskydd AB söker förbundsjurist till försäkringsrättsenheten
LO-TCO Rättskydd
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå söker jurister inom miljörätt
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå