Den idag 46-årige Helge Fossmo greps i januari 2004 och dömdes i slutet av samma år till livstids fängelse för sin inblandning i det så kallade Knutbyfallet – där en person mördades och en skottskadades svårt.
Fossmo var själv inte direkt inblandad men dömdes för att ha förmått en kvinna som han haft en relation med – den så kallade ”Barnflickan” – att utföra skjutningarna och ytterligare ett mordförsök.
Helt nödvändig betingelse
Kvinnan dömdes till rättspsykiatrisk vård och tingsrätten konstaterade att Fossmo genom ”intensiv, målmedveten och långvarig påverkan” hade förmått henne att begå brotten. Hans påverkan beskrevs dessutom som ”en helt nödvändig betingelse” för att kvinnan skulle utföra mordet och hovrätten konstaterade att han på ett hänsynslöst sätt hade utnyttjat hennes kärlek och beroende av honom som religiös ledare.
Helge Fossmo fick hösten 2014 klartecken för en omvandling av livstidsstraffet från Örebro tingsrätt men Göta hovrätt rev senare upp beslutet och avslog begäran.
Haft en ”inre process”
Fossmo har därefter på nytt ansökt om omvandling och åberopat en rad intyg – bland annat från personer inom olika trossamfund.
Inför Örebro tingsrätt berättade han i höstas om sin syn på vad som utspelade sig i Knutby och om hur han efter en ”inre process” hade kommit till insikt om sin skuld till brotten.
Han hävdade samtidigt att den ”toppstyrda och sekteristiska miljön i Knutbyförsamlingen” var en bidragande faktor och att han idag är känslig för det han kallar ”andliga övertoner”.
Tingsrätten ansåg dock att det är för tidigt att omvandla livstidsdomen till ett tidsbestämt straff.
Ingen misskötsamhet
Fossmo har i och för sig inte gjort sig skyldig till någon misskötsamhet som hindrar en omvandling och risken för återfall i allvarlig brottslighet bedömdes dessutom vara låg.
Enligt tingsrätten överstiger dock straffvärdet för de brott han är dömd för ”väsentligt 24 års fängelse” – någonting som gör att den tid som återstår före en villkorlig frigivning också överstiger vad som behövs för en så kallad utslussningsplanering.
Fick inte besöka hovrätten
Helge Fossmo ansåg att tingsrätten hade överskattat gärningarnas straffvärde och drev målet vidare till Göta hovrätt. Han begärde att själv få framföra sina synpunkter även i hovrätten – en begäran som dock avslogs av hovrätten.
Efter att ha gått igenom handlingarna och tittat på videoinspelningen från tingsrätten har hovrätten nu kommit fram till samma slutsats som tingsrätten. Det blir därför ingen omvandling av Helge Fossmos livstidsstraff.