På måndagsmorgonen var det dags för den första av flera paneldiskussioner i Dagens Juridiks regi under hösten.
En tung och mycket kunnig panel diskuterade mångfald bland skiljedomare och hur återväxten av framtida skiljedomare kan säkras.
– Dagens Juridiks ambition är att vara lägerelden vid vilken advokater och jurister samlas, säger William Eriksson, Dagens Juridiks chefredaktör.
SCC:s 2026 Report on Gender Diversity in SCC Arbitrator Appointments visar att andelen kvinnliga skiljedomare har ökat under de senaste fem åren. Samtidigt kvarstår skillnader mellan SCC:s egna utnämningar och de skiljedomare som utses av parterna.
Vad är det egentligen som ligger bakom utvecklingen? Varför utser parter fortfarande oftare män än kvinnor? Och finns det ett affärsvärde i ökad mångfald bland skiljedomarna?
Det var några av frågorna som diskuterades under morgonens panelsamtal.
Innan paneldiskussionen började bjöd Dagens Juridik på frukost för alla de morgonpigga jurister som vaknat tidigt på måndagsmorgonen.

”Många vill ses fysiskt”
Det här var den första paneldiskussionen av flera som kommer att följa under hösten och en del av en medveten satsning från Dagens Juridiks sida.
– Dagens Juridiks ambition är att vara lägerelden vid vilken advokater och jurister samlas, säger William Eriksson, Dagens Juridiks chefredaktör.
– Ska vi ha den ambitionen måste vi också genomföra den här typen av evenemang. Vi ser att det finns en stor efterfrågan från branschen – det är många som vill ses fysiskt och diskutera viktiga frågor.
Se utvalda bilder från eventet:




