DAGENS JURIDIK AVSLÖJAR: Poliser åtalade – utnyttjade missbrukare för att sätta dit man

Poliserna använde en missbrukare som "skådespelare" för att "låtsas vilja köpa narkotika". När poliserna sedan uppfattade att en narkotikaöverlåtelse skett slog de till och satte handfängsel på båda männen, men släppte kort därefter sin "skådespelare". Poliserna är nu åtalade - dels för att ha släppt en person som gjort sig skyldig till brott, men också för att ha ljugit i rapporten avseende "säljaren", för att han genomfört en brottsprovokation - och för att ha försatt "köparen" i livsfara.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.