Hoppa till innehåll
Nyheter

Då ska alla poliser vara utrustade med elchockvapen



Polisens elchockvapen Foto: Johan Nilsson / TT

Senast den sista december i år ska alla poliser i yttre tjänst ha tillgång till elchockvapen.
Myndighetens utvärdering av försöksperioden visade att vanliga skjutvapen kunde undvikas i enskilda fall – men att det inte är statistiskt säkerställt att elchockvapen minskar behovet av skjutvapen.
– Vapnet är ett bra komplement till annan utrustning och passar i situationer där våld eller hot om våld är överhängande, säger Daniel Gidemar vid NOA i ett pressmeddelande.

Elchockvapnet testades i flera år innan beslutet togs att införa det i hela myndigheten. Enligt Polisen var erfarenheterna av testperioden ”goda” och visade att poliserna upplevde minskad stress i hotfulla situationer.

Under förra året utrustades insatsstyrkan med vapnet – och innan årskiftet ska alltså samtliga poliser i yttre tjänst ha tillgång till vapnet.

Inte säkert med minskat behov av skjutvapen

Den som träffas av ett elchockvapen hamnar i ett stelt, krampliknande tillstånd och det går enligt Polisen inte att utesluta risken för fallskador. Deliriumliknande tillstånd och ett allmänt försämrat hälsotillstånd kan också öka skaderisken.

Utvärderingen av testperioden visade att vanliga skjutvapen kunde undvikas i enskilda fall – men att det inte är statistiskt säkerställt att elchockvapen minskade behovet av skjutvapen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons