Hoppa till innehåll
Civilrätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kammarrätten ger föräldrarna rätt – flicka får heta Y


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Foto: Gorm Kallestad/ NTB / TT

Förvaltningsrätten underkände bokstaven Y som förnamn, eftersom det inte var att anse som ett namn.
På grund av ny praxis från Högsta förvaltningsdomstolen slår kammarrätten nu däremot fast att en enskild bokstav inte är olämplig som förnamn.
Flickan får alltså heta Y.

Föräldrarna till en dotter fick avslag på sin ansökan att ge henne förnamnet Y. Skatteverket ansåg att namnet var olämpligt eftersom en enskild bokstav inte kan betraktas som ett förnamn.

Föräldrarna överklagade beslutet till Förvaltningsrätten i Göteborg. Där förklarade föräldrarna att bokstaven Y var en symbol för dotterns mormor och att även deras andra dotter fått bokstaven som en del av sitt förnamn.

De förstod inte hur namnet skulle kunna leda till obehag för flickan.

Även förvaltningsrätten sade nej till namnet

Förvaltningsrätten började med att redogöra för 28:e paragrafen i lagen om personnamn. Enligt bestämmelsen godkänns inte förnamn som kan väcka anstöt, leda till obehag för den som ska bära namnet eller av någon annan anledning är olämpligt som förnamn.

Rätten uteslöt de första två första delarna av bestämmelsen och ställde sig frågan om namnet Y av någon annan anledning var olämpligt. Man konstaterade att det inte finns någon relevant praxis på området, utan tog hjälp av förarbetena, enligt vilka ett förnamn, för att anses vara lämpligt, ska vara just ett namn.

Utifrån det ansåg rätten att en enstaka bokstav inte kan betraktas som ett namn och avslog föräldrarnas överklagande.

HFD-avgörande blev tunga på vågen

Avgörandet överklagades till Kammarrätten i Göteborg. Mellan de två prövningarna kom ett avgörande från Högsta förvaltningsdomstolen där en enstaka bokstav godkändes som förnamn.

På grund av det anser kammarrätten att namnet Y är förenligt med svenskt namnskick, och att inget annat talar för att det var olämpligt som förnamn. 

Kammarrätten anser därför att dottern ska få namnges Y. (Blendow Lexnova)

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons