Christer Gardells investmentbolag Cevian Capital äger nu 5,5 procent av utestående och registrerade aktier i SKF.
Cevian Capital har idag informerat SKF och Finansinspektionen om ett ägande i SKF om cirka 5,5 procent av utestående och registrerade aktier, vilket motsvarar cirka 3,5 procent av rösterna.
Cevian uppskattas därmed vara SKFs andra största ägare sett till kapital och tredje största ägare sett till röster. Cevian avser att tacka ja till en inbjudan att ingå i SKFs valberedning.
Christer Gardell, medgrundare av Cevian Capital, säger:
– SKF är en svensk industriklenod med en urstark kärnaffär. Cevian ser en betydande långsiktig värdepotential i bolaget som inte på långa vägar reflekteras i kursen. Vi står bakom SKFs strategi. Nyckeln till att uppnå bolagets potential är att fortsätta genomföra planerna som har lagts fram.