Idag omhäktade Gällivare tingsrätt den mordmisstänkte 50-årigen som på sannolika skäl är misstänkt för mordet på Carolin Stenvall. Åtal ska senast vara väckt den 1 december. Under veckan kommer nya förhör att hållas med 50-åringen, åklagaren Ulrika Schönbeck har antytt att det finns nya uppgifter att ta upp i målet
– Det finns nya saker, men vad det innebär vill jag inte gå ut med utan det ska 50-åringen svara för i första hand under förhöret, säger Ulrika Schönbeck till Aftonbladets nätupplaga.
Hon kommer även att fortsätta att yrka på fullständiga restriktioner för 50-åringen.
– Utifrån utredningsläget, och det mycket allvarliga brott som mannen misstänks för, och inte har erkänt, så finns det skäl att ha kvar samma restriktioner som tidigare, säger Ulrika Schönbeck till Aftonbladets nätupplaga.
50-åringen kommer att bestrida häktningen samt restriktionerna talade hans advokat Leif Gustafsson om för TT
– Han erkänner som tidigare vållande till annans död, och brott mot griftefrid, säger Gustafsson till TT.