”Budgeterat pris” inte löpande räkning – husägare vinner mot entreprenör

Byggföretaget hävdade att de hade avtalat med ägarna till huset om löpande räkning - någonting man kallade "budgeterat" pris. Både tingsrätten och hovrätten ansåg dock att grundregeln om fast pris gällde och gav därför de bägge makarna rätt. Högsta domstolen har nu beslutat att inte pröva fallet.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.