Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Borättspriserna uppåt i januari – efterfrågan på villor väntas öka



Foto: Tomas Oneborg / SvD / TT

Under årets första månad ökade priserna på bostadsrätter med 1 procent medan priserna på villor var oförändrade. Prisutvecklingen på årsbasis ligger på plus 7 procent för bostadsrätter och plus 13 procent för villor. Det visar de senaste mätningarna från Svensk Mäklarstatistik.

Senaste månaden ökade priserna på bostadsrätter med 1 procent i samtliga storstadsområden. I Stockholms och Göteborgs centrala delar ökade priserna med 1 procent medan de var oförändrade i centrala Malmö.

– Årstakten för bostadsrätter varierar mellan plus 4 procent och plus 8 procent, där de högsta siffrorna gäller för Malmöområdet medan Göteborg har de lägre, säger Per-Arne Sandegren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik.

Villapriserna

I Januari ökade villapriserna med 1 procent i Storstockholm och Storgöteborg medan de var oförändrade i Stormalmö. På 12 månader har de ökat med 12 procent i Storgöteborg, 13 procent i Stormalmö och 15 procent i Storstockholm.

– Årets första månad såldes 2 900 villor och 9 100 bostadsrätter vilket är något lägre än 2020 men fler än 2019, säger Per-Arne Sandegren.

Efterfrågan på villor

Utvecklingen i januari ligger i linje med den prognos som Mäklarsamfundets medlemmar gör för årets första kvartal, med stabila priser och en fortsatt stark efterfrågan som präglas av Coronaeffekter med stort intresse för större bostadsrätter och villor.

– Hälften av Mäklarsamfundets medlemmar tror att efterfrågan på villor kommer att öka och 63 procent bedömer att utbudet kommer att vara oförändrat, vilket allt annat lika talar för en fortsatt stark och stabil villamarknad, säger Björn Wellhagen, VD Mäklarsamfundet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons