Skatteverket ansåg att inköpen av advokattjänsterna gjorts i sådan blandad verksamhet som medför att den ingående skatten skulle fördelas efter omsättning. Bolaget medgavs avdrag om 1 308 928 kronor mot yrkade 4 490 301 kronor.
Bolaget anför att man inte som Skatteverket gjort gällande bedriver blandad verksamhet, och att försäljningen av värdepapper som tvisten med banken avsåg faller utanför tillämpningsområdet för mervärdesskatt. Länsrätten fann dock med hänsyn till praxis att innehavet i de aktuella dotterbolagen ansågs syfta till att vinna intäkter och att verksamheten därmed var att bedöma som ekonomisk.
Länsrätten konstaterar att bolaget tidigare köpt in externa tjänster för försäljning av dotterbolag, och att bolagets anställda under vissa år inte lagt någon tid alls på sådan försäljning. Länsrätten finner mot den bakgrunden inte att de anställdas tid kan ses som en rättvis fördelningsgrund, och bedömer att fördelning efter omsättning är mer skälig. Skatteverkets beslut står därmed fast.
Bolag nekas avdrag för tvist mot storbank
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Notariemeriterad jurist som biträdande rättssekreterare
Arbetsdomstolen
Biträdande jurist IT-juridik – kommersiella avtal och IT-rätt
Sharp Cookie Advisors
Jurist till Avdelningen för prisreglering och tillsyn på TLV
TLV