Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Bodström kritiseras för advokatuppdrag



Kritikerna menar att den tidigare justitieministern kan få problem med att hålla isär sina roller samt att Bodströms riksdagsarbete kan bli lidande.

En av kritikerna, Peter Akinder, skriver i en debattartikel att det inte går att förena ordförandeskapet i justitieutskottet med arbetet som försvarare. Han menar att det finns ett problem i att Bodström är med och beslutar om lagar som han sen i egenskap av advokat argumenterar kring. Akinder tycker att Bodström måste välja mellan politiken eller juridiken.

Bodström själv säger till SR att arbetet som advokat ger honom en större inblick i rättsväsendet och det hjälper honom i arbetet som ordförande i justitieutskottet.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons