I samband med den pågående rättsprocessen mot en 21-årig man, som misstänks ha förgripit sig på flertalet barn då han praktiserade på ett dagis i Högsby, beslutade domaren att spela in delar av materialet som spelats upp under rättegången. Rikskriminalpolisen anmälde sedan domaren för grovt barnpornografibrott.
I en debattartikel kallar nu advokat Björn Hurtig anmälan för ”vettlös”. Hurtig och biträdande juristen Byron Thörnström skriver:
”Domarens agerande är för oss självklart ur många aspekter; i rimlighetens namn måste väl domstolen ha tillgång till det material som de skall döma över? Hur skall annars rättssäkerheten i domen kunna garanteras? Dock måste man ifrågasätta RKP:s agerande. För det första inställer sig frågan hur man överhuvudtaget kan ifrågasätta motivet för inspelningen av materialet när det skett under en rättegång och då det gäller material som staten vill att domstolen skall döma över? Redan av detta skäl bör väl vilken åklagare eller polis som helst inse att en polisanmälan inte kommer leda till något annat resultat än att brottsmisstanken skrivs av på grund av att uppsåt till brott inte går att styrka. Polisanmälan är alltså ogrundad och skadar ryktet för såväl polismyndigheten som rättssystemet i stort.”
Dessutom menar de två debattörerna att Rikskriminalpolisens hantering av barnpornografiskt material generellt kan ifrågasättas. Enligt debattörerna har det nämligen framkommit att barnpornografiskt material som enligt lag skulle ha förstörts efter att en dom vunnit laga kraft sedan använts vid en föreläsning.
Foto: TT