Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Bingobolag nekas Corona-stöd om 3 miljoner kronor



Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar

Kammarrätten nekar ett bingobolag Corona-stöd med närmare 3 miljoner kronor. Omsättningen i de dotterbolag som bingoföretaget förvärvade före pandemin men som fusionerades senare ska inte räknas in i underlaget för beräkningen av omställningsstöd.

Idrottens Bingo i Göteborg begärde sammanlagt 5 550 876 kronor i tre olika ansökningar om omställningsstöd på grund av pandemin. Skatteverket beslutade dock att bara ge 1 719 157 kronor, det vill säga 3 831 719 kronor mindre än man begärt.

Förvärvade bolag innan pandemin

Anledningen till den begränsade ersättningen var att bolaget räknat in omsättningen i tre dotterbolag som förvärvades året före pandemin. Genom fusionen under 2020 upplöstes bolagets dotterbolag. Eftersom dotterbolagen upphört att existera genom fusionen ansågs Idrottens Bingo inte uppfylla kraven i lagen om omställningsstöd (LOM). Dotterbolagen saknade därmed möjlighet att ansöka om omställningsstöd.

Bolaget överklagade till Förvaltningsrätten i Göteborg. 

Också förvaltningsrätten konstaterade att enligt lag-och förordningstextens ordalydelse är det företagets nettoomsättning för den period som stödet avser och företagets nettoomsättning för motsvarande period närmast föregående år som ska jämföras. Lag och förordningstexten ger inte utrymme för att räkna med ett dotterbolags nettoomsättning.

Överklagandena avslogs.

Andra företags minskade omsättning saknar betydelse

Kammarrätten i Göteborg konstaterar att det av förordningsmotiven framgår att beräkningen av nettoomsättningen ska göras i förhållande till den fysiska eller juridiska person som ansöker om stöd. Att andra företag inom samma koncern har haft en minskad omsättning saknar alltså betydelse för bedömningen. Har en omstrukturering ägt rum, till exempel genom att verksamheten har överförts till ett annat aktiebolag, räknas endast den omsättning som har skett hos det företag som ansöker om stöd.

I Finansdepartementets promemoria, som föregick propositionen och förordningsmotiven, anges att om en omstrukturering har ägt rum, till exempel genom att verksamheten har överförts till ett nytt aktiebolag, räknas endast den omsättning som har skett hos det företag som ansöker om stödet. Om omstruktureringen har skett genom en fusion ska omsättningen dock beräknas på den totala omsättningen hos det övertagande bolaget (dvs. inklusive det överlåtande bolagets omsättning).

Kammarrätten konstaterar i likhet med förvaltningsrätten att uttalandet i Finansdepartementets promemoria angående omstruktureringar genom en fusion inte upprepas i de efterföljande förarbetena och att uttalandet i sig inte ger någon entydig ledning för den fråga som är aktuell i målet. 

Fusion ägde rum först 2020

Några särskilda beräkningsregler för omstruktureringar genom en fusion har inte heller införts i lagen eller förordningen om omställningsstöd. I stället har lagstiftaren i förarbetena betonat att beräkningen av nettoomsättningen ska göras i förhållande till det företag som söker stödet och att det endast är den omsättning som har skett hos det företaget som ska räknas med.

I målet har inte kommit fram annat än att bolaget och de dåvarande dotterbolagen utgjort separata juridiska personer under 2019 och att fusionen skedde först i början av 2020. Mot denna bakgrund anser kammarrätten att dotterbolagens omsättning för maj 2019 inte ska räknas med i bolagets omsättning för samma period. En sådan tolkning är också enligt kammarrättens mening väl förenlig med författningstextens ordalydelse.

Skatteverket har därmed haft grund för sitt beslut och överklagandet ska därför avslås. (Blendow Lexnova)

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons