Bilens köpare begär nu ersättning av JK med hänvisning till att bilprovningen gjort sig skyldig till fel eller försummelse i samband med ursprungskontrollen. JK avslår skadeståndsanspråket.
Det visade sig vid en annan undersökning att en fabriksskylt i bilen förfalskats och att det originalstansade chassinumret slipats bort. Istället har ett falskt nummer stansats dit; med ett typsnitt efterliknar Mercedes speciella typsnitt, fast här var Mercedesstjärnorna felvända och satt upp och ner. Vägverket anför att dessa falsarier inte varit uppenbara eller särskilt enkelt utförda.
JK konstaterar att den snare undersökningen bland annat innefattade kontakter med Mercedes Benz och tysk polis, och bearbetning av området runt chassinumret med färgborttagningsmedel. JK finner att en så långtgående undersökningsplikt inte kan anses åvila staten vid en så kallad registreringsbeskitning, och avslår därför anspråket.
Justitiekanslern tillägger att det rättsliga felet som bilen var behäftad med torde ha inneburit att köparen hade rätt att häva köpet och få tillbaka köpeskillingen från säljaren.