Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Betalningsanmärkning hinder för nystartsjobb



Ladda ner handlingar

Arbetsförmedlingen har gjort gällande att den aktuella betalningsanmärkningen inte kan bedömas som obetydlig och att förutsättning för stöd till nystartsjobb därmed saknas. Enligt bolaget föreligger inget fastställt betalningsföreläggande, utan endast en ansökan om föreläggande som bolaget bestritt. Bolaget anför att det är fullkomligt orimligt att grundlösa krav ska kunna läggas till grund för avslag av nystartsjobb.

Kammarrätten bedömer att det ålegat bolaget att göra sannolikt att betalningsanmärkningen varit obetydlig när Arbetsförmedlingen försökt inhämta information om anmärkningen. Domstolen finner att bolaget inte har rätt till stöd för nystarts jobb, och fastställer därmed Arbetsförmedlingens beslut.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons