Jonas Benedictsson har utsetts till Sveriges bästa advokat inom tvistlösning i International Law Offices omröstning Client Choice Awards 2011.
– Att ha uppmärksammats i Client Choice Awards 2011 är oerhört hedrande. Det är roligt att det är klienters omdömen som ligger till grund för bedömningen, säger Benedictsson.
– Skiljeförfarande är ett växande område. Samtidigt har det sina egna utmaningar. Kostnad och tid är en sak, komplexitet en annan. Att skiljeförfarande och andra delar av affärsjuridiken är högintressant för många klienter visar Client Choice Awards genom de många nominerade. Mitt recept på framgång är att vara problemlösningsorienterad, engagerad, pålitlig och givetvis även att hitta bra lösningar. Eftersom verksamheten är utpräglat internationell är kommunikationsförmåga främst på engelska viktig, men också att kunna hantera klienter från helt andra kulturella bakgrunder och deras förväntningar.
1991 avbröt Jonas Benedictsson domarbanan för att bli advokat på Baker & McKenzie. Året därpå blev han delägare. Han har sedan dess arbetat uteslutande med tvistlösning. Tvisterna har bland annat rört oljeutvinning i Kazakstan, diamantbrytning i Sibirien, tegeltillverkning i Ryssland och investeringar i Baltikum och Polen.