Åklagarmyndigheten behöver pengar för att kunna växa med ungefär 30 åklagare per år under åren 2026–2028.
Det anför myndigheten i budgetunderlaget till regeringen, där man pekar på den alltmer komplexa brottsligheten som ska utredas.
– Bedömningen är att den utvecklingen kommer att fortsätta, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin i ett pressmeddelande.
Utöver personaltillskotten framhåller myndigheten också att det behövs fortsatt eller ökad finansiering på andra områden. Det handlar bland annat om IT- och lokaler, säkerhetsanpassningar samt AI-användning i verksamheten.
Dessutom konstateras i budgetunderlaget att en årlig nettotillväxt om 30 åklagare innebär att cirka 100 aspiranter behöver rekryteras varje år, vilket ställer höga krav på utbildnings- och handledarinsatser.
– Brottsligheten har de senaste åren blivit alltmer komplex, med större utredningar, längre förhandlingstider, fler och längre häktningar och en ökad användning av hemliga tvångsmedel. Bedömningen är att den utvecklingen kommer att fortsätta. En sammanhållen satsning på rättsväsendet är avgörande för framgång och det är angeläget att Åklagarmyndigheten går i takt med utvecklingen, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin i pressmeddelandet.