Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Bedrog lånebolag på dryga miljonen



Ladda ner handlingar

Svea hovrätt prövar domarna för tre av dessa tilltalade och ändrar tingsrättens dom beträffande en man genom att bestämma den gemensamma påföljden till två års fängelse.

Mannen, som hade en enskild firma som sysslade med bilreparation och försäljning av bildelar, ingick ett avtal med Svea Ekonomi enligt vilket firmans kunder fick möjlighet att finansiera sina inköp via lån hos Svea. När Svea fått en skriftlig ansökan samt godkänt lånet sattes lånesumman in på ett av firmans konton. Enligt åklagaren har mannen frångått avtalet med Svea genom att förmedla lån till privatpersoner utan att de köpt någonting hos honom, eller ansökt om lån. Sammanlagt rör det sig om en summa på 1,2 miljoner kronor.

Hovrätten kan inte finna något egentligt stöd för att mannen varit den ledade figuren i bedrägerihärvan. Men i och med att mannen genom att tillåta en annan person att förfoga över låneansökningar, webbkonto, fax och dator har han varit fullt medveten om att bedrägeribrott skulle begås. Han är därför att bedöma som gärningsman. Västmanslands tingsrätt dömde mannen för bland anant grovt bokföringsbrott till en sammanlagd påfölj om ett år och tio månaders fängelse; Svea hovrätt bestämmer istället påföljden till två års fängelse.

Mannens ombud var advokat Martin Särman. Domare i målet var hovrättslagman Magnus Göransson.

Johanna Haddäng

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons