Köparen vände sig till Microsoft som konstaterade att det var fråga om en piratkopia. Därefter polisanmäldes händelsen. Säljaren uppger att han köpt skivan på E-bay av ett företag han uppfattat som seriöst och att han inte ifrågasatt äktheten.
Tingsrätten fann det mindre trovärdigt att säljaren inte skulle kontrollera att han fått rätt vara. Domstolen konstaterar också att både polis och företrädare för Microsoft uppgett att det varit fråga om en uppenbar förfalskning. Mannen dömdes till 50 dagsböter om 250 kronor. Göta hovrätt fastställer nu domen.
Gärningsmannen företräddes av advokat Fredrik Almer.
Bedrägeri sälja kopierat operativsystem
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Jurist till Avdelningen för värdebaserad prissättning på TLV
TLV
Biträdande jurist IT-juridik – kommersiella avtal och IT-rätt
Sharp Cookie Advisors
JO söker rättssakkunniga
JO
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna